OPĆINA LIŽNJAN-LISIGNANO SVEČANO PROSLAVILA SVOJ DAN

 

 

U srijedu 20. travnja, Općina Ližnjan-Lisignano obilježila je svoj dan u dvorani Zajednice Talijana u Šišanu. 15. travnja dan je osnutka Općine Ližnjan te je svojih 29 godina postojanja obilježila prigodnim programom. Program je osim svog svečanog karaktera bio obogaćen glazbenim točkama koje su pripremili mještani i kulturno umjetnička društva s područja Općine Ližnjan pa su tako uzvanici osim u izvedbama ženske vokalne skupine Theremines, koja je bila pravo osvježenje, mogli uživati u izvedbama polaznika dječjeg vrtića Bubamara koji su razveselili sve prisutne. Mješovitom zboru KUD Kuje ovo je bio jedan od prvih nastupa nakon COVID stanke i pokazali su svoju uvježbanost i ljubav prema nastupima. Mali svirci Daniel Milošević i Ljubomir Grgorinić Rađen u pratnji učitelja Zdenka Glavaša  zasvirili su na mihu i roženicama, a Mira Balde kazivala je stihove.

Predsjednik Općinskog vijeća Općine Ližnjan-Lisignano Saša Škrinjar, obratio se prisutnima te istaknuo: “vijeće danas ima svoju izvornu ulogu u zadnjih godinu dana održali smo 11 općinskih sjednica i donijeli niz odluka  kako bimo našu općinu podigli na još jednu veću razinu. Vodimo se načelom otvorenosti i političke odgovornosti što je najbolja europska praksa. Želio bih izraziti optimizam što se naša općina nalazi na dobrom putu te također želim da nam svima u narednim godinama bude bolje, da poboljšamo svoj životni standard i stvorimo preduvjete za ubrzaniji razvoj naše zajednice.

Želim istaknuti da imamo sve potrebne resurse da budemo jedna od najuspješnijih općina u našoj zemlji te na tragu toga želim napomenuti da ću biti uistinu otvoren kao i do sada saslušati svakoga te ću uvažiti svaki konstruktivan prijedlog koji ima za cilj Općinu Ližnjan-Lisignano učiniti boljim mjestom. Jer danas naši mještani očekuju da budemo među njima da ih salušamo i da im pomognemo kod riješavanja njihovih problema. Zahvaljujem na dosadašnjoj suradnji, dijalogu i konstruktivnom radu vijećnika iz svih političkih stranka i pozivam vas da tako nastavimo i dalje, otvoreno, konstruktivno i u pozitivnom duhu. Računam na vašu suradnju, prijedloge, ali i kritike jer što je zajedništvo jače to je zajednica uspiješnija. 

Također, osijećam potrebu od srca se zahvaliti jednoj osobi koja se sa svojim timom pokazala svu ljudsku veličinu. Od potresa na Banovini do danas sa situacijom u Ukraini, odnosno kad je bilo najteže i pomoć nikad potrebitija, nesebično je pomagao i uložio nadljudske napore da pomogne ljudima u teškoj nevolji. To je naš ližnjanac na kojeg smo svi jako ponosni Damir Bubić predsjednik i osnivač humanitarne udruge Istra pomaže.”

 

Načelnik Općine Ližnjan-Lisignano Marko Ravnić, čestitao je svojim mještanima Dan Općine. U svom govoru opširno je prezentirao realizirane projekte po svim naseljima u prethodne 2 godine kao i planove za narednu godinu. „Od najvažnijih realiziranih projekata ističu se:

U Ližnjanu intenzivno se radilo na izgradnji novog vrtića i jaslica, društvenog doma, rekonstrukciji škole u kojoj smo postavili toplinsku izolaciju i novu fasadu te je dosadašnji stan rekonstruiran u dvije potpuno nove učionice, zatim na realizaciji prometnice prema turističkoj zoni i glavne prometnice tj. šetnice prema Uvali Kuje.

U Šišanu su obnovljeni vrtić i škola u kojoj je također dosadašnji stan preuređen u dodatne dvije učionice, asfaltiran je veći dio prometnica te je u suradnji sa Zavodom za prostorno planiranje pokrenuta inicijativa zaštite krajobraza šireg područja Monte Madonne sve do Budave koji je predan na suglasnost ministarstvu.. Plan upravljanja tim područjem nešto je što je nužno u realizaciji daljnjeg održivog razvoja tog područja. Uz financiranje Talijanske unije planira se gradnja vrtića talijanske skupine u Šišanu. Dakle u suradnji sa Zajednicom talijana i talijanskom unijom učinjeni su značajni koraci ka realizaciji tog projekta.

U Valturi je obnovljena i uređena placa izgradnjom novog kružnog toka, u planu je dodatno uređenje i obnova zgrada butige, ambulante i Mjesnog odbora na placi, a gotovo sve su prometnice na novo asfaltirane, a u naselju Ušići Dvori postavljene su sprave za vježbu i igru na otvorenom.

U Muntiću je izgrađeno novo školsko igralište, novo groblje s parkingom i prilaznom cestom te su postavljene sprave za vježbanje na otvorenom.

U Jadreškima je nakon 30 godina izgrađeno polivalentno igralište, ugrađena je kompletna prometna i vertikalna signalizacija, u svim je naseljima uvedeno selektivno prikupljanje otpada.

Za uspjeh je prije svega potreban tim ljudi koji dijele isti entuzijazam i ljubav prema našoj Općini a takav je tim ljudi oko nas sve širi i veći pa se ovim putem  još jednom želim zahvaliti svima onima koji su tome doprinijeli svojim ustrajnim radom, tu su prije svega vijećnici, općinski službenici kao i zaposlenici komunalnih službi, bez svih njih zajedno ovo ništa ne bi bilo moguće ostvariti.

Naša je općina krenula u pozitivnom smjeru razvoja, polako ali sigurno  postajemo ono čemu svi zajedno težimo. Pred nama je zasigurno još puno izazova, zasukavanja rukava, nerviranja, odricanja, ”šaka suza vriča smija”,  još je dug put do cilja ali uvjeren sam da smo na pravom putu da zacrtano i realiziramo!“ Prisutnima se prigodno obratio i zamjenik župana Istarske županije Tulio Demetlika naglasivši pritom važnost suradnje i partnerstva u mnogim zajedničkim  projektima.

Povodom obilježavanja Dana Općine Ližnjan-Lisignano pozvani su građani i pravne osobe sa područja Općine Ližnjan da podnesu pismeni prijedlog sa kratkim obrazloženjem nominiranja fizičke ili pravne osobe koju predlažu za dodjelu prigodnog priznanja Općine Ližnjan-Lisignano. Dodijeljene su, pohvalnica Davidu Vretenaru za postignut zapažen uspjeh u školskim i izvanškolskim aktivnostima, Godišnja nagrada Milenku Vojniću za izniman doprinos sportskom životu Općine Ližnjan i Zlatni grb Suzani Petrović za dugogodišnji trud i angažman, brigu o nemoćnima i socijalno potrebitima.

U sklopu programa sa željom da se zahvali svima koji su pridonijeli prošlogodišnjim turističkim rezultatima, u godini koja je bila prije svega vrlo izazovna, Turistička zajednica Općine Ližnjan nagradila je privatne iznajmljivače  koji su u protekloj sezoni ostvarili najbolju popunjenost. To su iznajmljivači koji svojom posebnim načinom ophođenja prema gostima i gostoljubivošću privlače goste koji im se svake godine vraćaju. Nagrade iznajmljivačima uručili su direktorica Turističke zajednice Natali Palko Zirdum i predsjednik Turističke zajednice Općine Ližnjan Marko Ravnić.

Podaci o popunjenosti dobiveni su iz sustava e-Visitor. Kriterij koji je uzet u obzir pri izboru iznajmljivača koji su nagrađeni je odnos broja noćenja i kapaciteta obveznika. Time je nagrađen trud svih iznajmljivača sa područja Općine Ližnjan i pokazalo se da se jednako cijeni zalaganje velikih i malih iznajmljivača, koji neovisno o broju kreveta ostvaruju odličnu popunjenost tijekom cijele godine. Najveću popunjenost ostvarili su Kranjčević Sandra iz Ližnjana sa popunjenošću 238 dana, Jadreško Dorian iz Jadreški sa popunjenošću 216 dana, Vojniković Andrea iz Šišana sa popunjenošću 184 dana, Živković Darian iz Valture sa popunjenošću 171 dan i Antić Spomenka iz Muntića sa popunjenošću 108 dana.