„Fažanski sutoni“ u ponedjeljak u crkvi Sv. Kuzme i Damjana u Fažani

Istarska glazbena scena mladih, Turistička zajednica Općine Fažana i Župa sv. Kuzme i Damjana

pozivaju Vas na koncert klasične glazbe „Fažanski sutoni“
koji će se održati u ponedjeljak, 10. srpnja 2023. godine u 21,30 sati

u crkvi Sv. Kuzme i Damjana u Fažani.

Nastupaju:

Vesna I. Ocwirk, klavir
Marija Šverko, violina

Molimo Vas da koncert najavite u Vašem mediju
Fažanski sutoni festival su klasične glazbe te se ciklus komornih koncerata od 2007. održava u Fažani.
Svojom jednostavnošću i nenametljivošću ispunjavaju sakralni prostor odabranim glazbenim programima i
promiču glazbenu umjetnost i kulturu, potiču stvaralaštvo i promociju mladih akademskih istarskih
glazbenih talenata.

Program koncerta:
J.S.Bach: Ciaccona iz 2. Partite za violinu solo ( BWV 1004)
A.Vivaldi: "Zima", koncert za violinu i orkestar op.8 No.4, iz ciklusa Četiri godišnja doba
– Allegro non molto
– Largo
– Allegro
L.van Beethoven: Sonata za violinu i klavir No.5, op.24, " Proljetna"

– Allegro
– Adagio molto espressivo
– Scherzo, Allegro molto
– Rondo, Allegro ma non troppo
J. Brahms: Scherzo za violinu i klavir

Biografije izvođača:
Vesna I. Ocwirk maturirala je klavir u pulskoj glazbenoj školi (klasa prof. Čedne Osip). Sa šesnaest
godina postaje jedan od najmlađih studenata Muzičke akademije u Zagrebu, gdje i diplomira 1992. na
klavirskom odjelu u klasi prof. Jakše Zlatara. Tijekom i nakon studija usavršavala se na majstorskim
tečajevima klavirske interpretacije u klasama prof. K. Bogina, A. Ciccolinija i L.Brumberga.
Njegovala je iskustvo profesora klavira i pouzdanog umjetničkog suradnika – korepetitora. Koncertirala je
kao solist, te u raznim komornim sastavima, ostvarivši brojne nastupe u stotinjak gradova posebno
Hrvatske i Italije. Članica je Hrvatskog društva glazbenih umjetnika.
Od 2002. godine predsjednica je Istarske glazbene scene mladih, udruge za promicanje glazbene umjetnosti
i kulture, koja posebno skrbi o mladim nadarenim glazbenicima sustavno ih prateći u njihovom školovanju
organiziranjem koncerata u Puli i Istri.
Umjetnička je ravnateljica nekoliko festivala komorne glazbe (Fažanski sutoni, Pulski glazbenici Puli,
Poluotok radosti).
Zaposlena je na Muzičkoj akademiji u Puli
Marija Šverko rođena je u Puli 1983. Violinu je počela učiti u pulskoj glazbenoj školi kod
prof. Carla Urbanija, a zatim nastavila kod prof. Karla Kumparea. Pozvana je u Zagreb, gdje završava srednju
glazbenu školu Blagoja Berse. Diplomirala je na Muzičkoj akademiji u Zagrebu u klasi prof. Tonka Ninića sa
odličnim uspjehom, a zatim upisala umjetničko usavršavanje u klasi ukrajinskog violinista, prof. Oresta
Shourgota, te se zaposlila kao profesorica violine u glazbenoj školi Pregrada.
Ostvarila je velik broj zapaženih nastupa kao solist, komorni glazbenik, te član raznih orkestara
( Young Musicians International Simphony Orchestra, Orkestar HNK, Orkestar Nota bene Zagreb, Hrvatski
komorni orkestar, Simfonijski orkestar HRT, Simfonijski orkestar mladih Jugoistočne Europe…).
U organizaciji Hrvatskog društva glazbenih umjetnika, izabrana je da održi solistički koncert u dvorani
Lisinski u Zagrebu u sklopu Tribine Darko Lukić. Pod pokroviteljstvom Istarske županije snimala je za
nosač zvuka mladih istarskih talenata. Od 2009. g. bila je član gudačkog kvarteta Metropolitan i Ansambla
Con Fusia s kojima je nastupala u sklopu raznih kulturnih ljeta i festivala, te u Dvorani Lisinski pod
pokroviteljstvom Grada Zagreba. Nastupala je u Dubrovniku kao član tria Fiori Musicali. Bila je voditelj
seminara za mlade violiniste.
U duetu sa gitaristom Tomislavom Ribičićem ostvarila je brojne nastupe i snimila dva nosača zvuka.